Czy wiesz, że..

Na samotnych regatach trzeba być samowystarczalnym i trzeba znać się na wszystkim: na elektronice – żeby opanować wszystkie sprzęty na pokładzie, na elektryce – bo awarię każdego urządzenia trzeba natychmiast usunąć, inaczej robi się niebezpiecznie. Każdy z żeglarzy musi orientować się też w budowie silników i hydraulice. Trzeba być silnym psychicznie, by wytrwać tak długo w pojedynkę, nieraz w ciężkich warunkach. Trudnością jest także przestawienie organizmu na bardzo krótki sen.

OPERON RACING

O jachcie

Zawodnicy regat VELUX 5 OCEANS ścigają się na jachtach klasy Eco 60. Są to jachty zbudowane przed rokiem 2003 według specjalnych reguł mających na celu ograniczenie kosztów oraz wdrożenie licznych rozwiązań ekologicznych.

Pionierem w tej klasie był Sir Robin Knox-Johnston, który popłynął właśnie na takim jachcie w poprzedniej edycji regat w roku 2007 i odniósł ogromny sukces.

Naczelną ideą klasy Eco 60 jest troska o środowisko naturalne i ekologię dla dobra naszej planety. Chodzi o maksymalne ograniczenie użycia paliw kopalnych i zastąpienie ich energią pochodzącą ze słońca i wiatru.

Czym różni się taka regatowa „sześćdziesiątka” od innych jachtów? Są to łódki o długości 18.28 m (60 stóp), wyposażone we wszystkie nowinki technologiczne. Na pokładzie jest łącze satelitarne, dzięki któremu zawodnicy odbierają komunikaty pogodowe i mają kontakt z komisją regat. Cała elektronika zsynchronizowana jest z nawigacją satelitarną. Na ploterze pokazują się nie tylko kierunek i siła wiatru, ale też rozmieszczenie układów barycznych i pozycja przeciwników.