Hobbit, czyli tam i z powrotem

Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest uznawana za prolog „Władcy Pierścieni”.

Decyzja o nakręceniu „Hobbita” w Nowej Zelandii zapadła. Dla tych, którzy jeszcze nie czytali powieści Tolkiena, przedstawiamy krótkie omówienie tego utworu. Zapraszamy do lektury całej książki!

Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest uznawana za prolog „Władcy Pierścieni”. Została wydana w 1937 roku. Akcja powieści rozgrywa się w różnych fantastycznych miejscach, natomiast czas akcji nie jest w niej określony. Jest to historia wyprawy hobbita Bilba Bagginsa, trzynastu krasnoludów i czarodzieja Gandalfa do siedziby smoka Smauga. Przed laty smok splądrował miasto Dal (założone przez dziadka Thorina, który był królem krasnoludów). Po drodze bohaterowie przeżywają wiele przygód, jak na przykład pokonanie trolli, walka z goblinami, ucieczka przed elfami. Z opresji ratuje ich między innymi pierścień, dzięki któremu Bilbo staje się niewidzialnym. Celem wyprawy jest zabicie Smauga i odzyskanie zagarniętego przez niego skarbu.

W utworze widać wpływ staroangielskich legend (pisarz w swych utworach nawiązuje do mitologii celtyckiej, starogermańskiej, skandynawskiej). „Hobbit, czyli tam i z powrotem” to przykład powieści fantasy. Świat przedstawiony jest wytworem wyobraźni autora. Pisarz ukazuje zmaganie się dobra ze złem. Tworzy rzeczywistość fantastyczną, świat przepełniony magią. Zamieszkują go niezwykłe, baśniowe istoty, jak hobbici, czarodziej Gandalf, Beorn (człowiek-niedźwiedź), elfy (istoty wyjątkowo inteligentne), trole (olbrzymy niemiłe, głupie i krwiożercze – zjadały krasnoludów, zwierzęta i ludzi), gobliny (wstrętne, okrutne, zawistne).

Główny bohater to Bilbo Baggins – hobbit, który ceni sobie spokój i bezpieczeństwo. Lubi wygodę, dobre jedzenie i odpoczynek. Jego pasją jest odczytywanie starych map, tajemniczych znaków. Jest życzliwy, honorowy, lojalny, odpowiedzialny, wierny w przyjaźni. Wydaje się tchórzliwy, ale w chwili próby potrafi zdobyć się na niezwykłą odwagę. Wie, że przyjaciele mu ufają i pokładają w nim nadzieje, zatem uparcie dąży do celu.

Gandalf jest dobrym czarodziejem. Zawsze popiera zmagania w słusznej sprawie (walkę o dobro i sprawiedliwość). Pomaga krasnoludom. Cechuje go rozwaga, pobłażliwość i tolerancja, opiekuńczość.

Thorin – potomek królewskiego rodu – jest wiernym towarzyszem wyprawy. Cechuje go jednak także wielka ambicja, marzy o sławie, bogactwie, władzy i koronie, co bardzo go zmienia.

Premiera filmu „Hobbit, czyli tam i z powrotem” planowana jest na 2012 rok.

 

Ciekawostka powstała na podstawie informacji zamieszczonych w Vademecum gimnazjalnym Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON.