Dzień 7

1302/11
fot. Ainhoa Sanchez/w-w-i.com

Aktualna pozycja jachtu OPERON RACING 49°16 S 141°05 W COG 90 / SOG 11KN

Minął pierwszy tydzień od startu trzeciego etapu regat VELUX5OCEANS. Gutek pokonał już ponad dwa tysiące mil morskich. Obecnie jest na 49 stopniu szerokości geograficznej południowej, do bramki bezpieczeństwa zostało mu 225 mil i wkrótce powinien się tam znaleźć. Jak relacjonuje w rozmowie telefonicznej - "Pacyfik jest dużo przyjemniejszy niż Ocean Indyjski, na razie wciąż mamy dobrą pogodę i świetne warunki. Płyniemy bardzo szybko, prędkości, jakie osiąga OPERON RACING są w granicach 25 węzłów, co wcześniej zdarzało się tylko przy zjazdach z fali.

Z drugiej strony pojawia świadomość, że tak szybko nie można płynąć zawsze. Ostatni raport pozycji komisji regat wskazuje, że Gutek utrzymał niewielką przewagę nad Derekiem, a dystans do Brada nie wzrósł tak mocno, jak się obawialiśmy z uwagi na długi kurs półwiatrowy. Zawodnicy nadal płyną blisko siebie. Jachty znajdują się na przestrzeni 100 mil morskich i każdy zły manewr od razu będzie zauważalny. Polak przewiduje, że zawodnicy będą płynąć gęsiego aż do przylądka Horn, a o klasyfikacji jachtów na mecie w Urugwaju może zadecydować kolejne tysiąc mil.

Wiatr osłabł. „Powinienem podostrzyć do kursu 120, by trzymać się ortodromy. Niestety, fala jeszcze pozostała przeciwna i troszkę trzeba będzie poczekać, aż ustanie zanim będzie można bezpiecznie dla sprzętu zmienić kurs” – dodaje Gutek.

2564 mile - tyle na chwilę obecną zostało do przylądka Horn, potem już Południowy Atlantyk.