28 lat - historia regat

Wszystko zaczęło się w roku 1979, gdy żeglarz – samotnik David White wpadł na pomysł zorganizowania regat żeglarskich, które cieszyłyby się międzynarodową sławą i wyłoniły najlepszych sterników na świecie. Udało się to trzy lata później, jesienią 1982 roku, kiedy to siedemnastu żeglarzy przystąpiło do zmagań w pierwszych regatach BOC Challenge, którym nazwy użyczył sponsor, koncern British Oxygen Corporation. Na miejsce startu został wybrany port na Goat Island koło Newport w amerykańskim stanie Rhode Island.

Wyścig składał się z czterech etapów, z przystankami w Cape Town, Sydney i Rio de Janeiro. Meta pokrywała się z linią startową w Newport. Podczas wyścigu pobito wszelkie rekordy prędkości i dowiedziono niesamowitej wręcz wytrzymałości, a uwaga świata skupiła się na transoceanicznych zmaganiach. Legendą zawodów stał się Francuz Philippe Jeantot, na co dzień pracujący jako nurek na platformie wiertniczej, który nie tylko wygrał regaty, ale jako pierwszy ukończył każdy etap regat.

Kolejne edycje regat odbywały się co cztery lata. Zmieniali się nie tylko zawodnicy, ale i porty etapowe oraz obowiązujące reguły.

Ósma edycja jest wyjątkowa szczególnie dla Polaków – po raz pierwszy w tym prestiżowym wyścigu wystartował nasz rodak. Było to możliwe dzięki niezwykłym umiejętnościom, którymi Zbigniew Gutkowski  wykazał się podczas kwalifikacji, ale także dzięki zmianie dotyczącej wymagań jachtu. W tym roku zawodnicy płyną na jachtach klasy Eco 60, która jest dużo bardziej dostępna finansowo dla mniej zamożnych żeglarzy.

• 2006

Rejs udaje się zrealizować po raz pierwszy jesienią 1982 roku. Do startu przystępuje 17 śmiałków. Wyścig składał się z 4 etapów, z przystankami w Cape Town, Sydney i Rio de Janeiro. Meta pokrywała się z linią startową w Newport. Objawieniem zawodów okazał się Francuz Philippe Jeantot, na co dzień pracujący jako nurek na platformie wiertniczej, który nie tylko wygrał regaty, ale był także zwycięzcą każdego z etapów.

Druga edycja regat odbyła się w 1986 roku i przystąpiło do niej 25 żeglarzy z różnych zakątków świata. Ragaty ukończyło tylko 16 z nich – co pokazuje, jak trudne warunki panują w trakcie wyścigu. Regaty ponownie wygrał Philippe Jeantot.

Rok 1990 to kolejna edycja regat. Tym razem Francuz musiał oddać tytuł mistrza młodemu pokoleniu – w klasie I zwyciężył Christophe Auguin. Gwiazdą regat okazała się jednak młoda Francuzka Isabelle Autisier, pierwsza kobieta, która ukończyła rejs dookoła świata.

W roku 1994 regaty wygrał Australijczyk David Adams. Isabelle Autissier zaczęła regaty bardzo dobrze, wyprzedzając wszystkich zawodników, w drugim etapie jej jacht uległ jednak zniszczeniu.

W 1998 pojawił się nowy bohater regat, Giovanni Soldini. Włoch nie tylko wygrał i ustanowił kolejny rekord trasy – 116 dni, ale także podjął heroiczną akcję ratowania Isabelle Autissier, której jacht znów przewrócił się na Oceanie Południowym. Zwycięzcą w klasie II został francuski sternik Jean-Pierre Mouligne.

W 2002 roku Szwajcar Bernard Stamm zaprezentował swoje możliwości, zostawiając konkurentów daleko w tyle i zwyciężając w klasie I. Zaledwie 27-letnia brytyjska żeglarka Emma Richards została najmłodszą osobą, która ukończyła wyścig. Pierwsze miejsce w II klasie należało do startującego po raz drugi w regatach Amerykanina Brada Van Liew. Po wygraniu wszystkich etapów, jego zwycięstwo było bezapelacyjne.

W 2006 roku w centrum wydarzeń znaleźli się rywalizujący ostro Brytyjczycy, Mike Golding i Alex Thomson. Na Oceanie Południowym szli niemal burta w burtę za prowadzącym stawkę Stammem, gdy nagle od jachtu Thomsona odpadł kil, poważnie uszkadzając konstrukcję jednostki. Golding przerwał wyścig i podjął akcję ratunkową, zabierając na pokład Thomsona, ale kilka godzin później również jego jacht został pozbawiony masztu. Stamm tymczasem szczęśliwie dopłynął do mety, zdobywając swój drugi tytuł zwycięzcy.