Energia pochodząca z wody

Za pośrednictwem elektrowni wodnych dostarcza się ponad 20% elektryczności na świecie.

Gutek zdobył kolejny port na mapie regat Velux 5 Oceans – Punta del Este, który mieści się w Urugwaju w Ameryce Południowej. Miejscowość Punta del Este położona jest na południe od miasta Maldonado oraz około 100 km na wschód od stolicy Urugwaju – Montevideo. Kraj graniczy z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy.

W Urugwaju wykorzystuje się w dużej mierze odnawialne źródła energii. Jego energetyka oparta jest na hydroelektrowniach wybudowanych na rzece Rio Negro. Największą z nich jest Rincón del Bonete.

Czy wiecie, że energia, którą posiada płynąca woda jest najczęściej wykorzystywanym źródłem energii odnawialnej? Za pośrednictwem elektrowni wodnych dostarcza się ponad 20% elektryczności na świecie.

Hydroelektrownie wykorzystują energię, którą ma płynąca w rzekach woda, do obracania jednej lub większej liczby turbin wytwarzających elektryczność w generatorach. Każdą hydroelektrownię projektuje się ze szczególnym uwzględnieniem jej przyszłej lokalizacji. Wszystko zależy od wielkości rzeki i prędkości jej nurtu. Ilość energii, którą można dostarczyć turbinom, zależy od dwóch rzeczy – wysokości między powierzchnią wody a turbinami oraz od szybkości, z jaką woda przepływa przez turbiny.

Inne formy energii wodnej, szczególnie energia pływów morskich i fal, również stwarzają duże możliwości, ale ciągle wymagają dalszych badań nad wydajną i tanią technologią ich wykorzystania. Niektóre kraje pracują nad techniką, która umożliwi zużytkowanie energii ruchu fal oceanicznych. Problemem są tu jednak wysokie fale i silne wiatry podczas sztormu.

 

Ciekawostkę przygotowano na podstawie książki „Potęga natury” wydawnictwa Publicat, informacji zamieszczonych na Vikipedii oraz Vademecum gimnazjalnego Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON.