Bliżej RPA – Kapsztad

Kapsztad – tu zaczął się drugi etap regat dookoła świata VELUX 5 OCEANS

Kapsztad (afrikaans Kaapstad, ang. Cape Town) - stolica Republiki Południowej Afryki i największe miasto tego kraju. Liczy około 3,6 miliona mieszkańców.

Historia

Kapsztad, który jest najstarszym miastem w Afryce Południowej,  został założony w roku 1652 przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską jako stacja zaopatrzenia dla  jej okrętów w drodze do posiadłości w Azji. Miejsce zostało wybrane z powodu położenia w zatoce, co czyniło Kapsztad miejscem spokojnej przystani, osłoniętej od silnych wiatrów. Pierwszy Europejczyk osiedlił się w Kapsztadzie 6 kwietnia 1652.

Położenie i atrakcje turystyczne

Samo położenie Kapsztadu powoduje, iż zalicza się go do najpiękniejszych miast świata. Dzielnice rozciągają się amfiteatralnie nad Atlantykiem, a od zimnych podmuchów wiatru z Antarktydy chroni je masyw Góry Stołowej. Najważniejszym punktem programu turystów odwiedzających Kapsztad jest własnie ta góra. Do jej podnóża prowadzi kręta droga, z której rozciągają się przepiękne widoki na miasto, zatokę Table Bay i ocean. Na szczyt można wjechać kolejką linową wagonikami obracającymi się wokół własnej osi. Dzięki temu można jednocześnie podziwiać panoramę miasta i zbliżającą się Mont Table.

Każdy, kto znajdzie się w Kapsztadzie, kieruje swoje kroki do dawnej dzielnicy portowej Waterfront. W starych budynkach mieszczą się obecnie kafejki i restauracje. Nowoczesne centrum handlowo-gastronomiczno-rozrywkowe zbudowano na terenie dawnych doków. Można tu kupić wszystko, od mleka po samochód, dobrze zjeść, potańczyć czy obejrzeć film.

Kapsztad jest świetnym miejscem wypadowym na jednodniowe wycieczki. Można stąd pojechać do sławnego Przylądka Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope), odkrytego w 1486 roku przez portugalskiego żeglarza Bartolomeu Diaza podczas jego pierwszej podróży do Indii. Odkrywca wybrał tę nazwę w nadziei, że jego dalsza podróż zakończy się szczęśliwie. W rzeczywistości okolice przylądka są jednymi z trudniejszych do żeglowania, na co wskazuje jego druga nazwa – Przylądek Burz.

Przylądek Dobrej Nadziei to kilkudziesięciometrowa skała obmywana z trzech stron falami Atlantyku. Na tablicach informacyjnych czytamy, iż znajdujemy się w miejscu najbardziej wysuniętym na południowy zachód całego kontynentu afrykańskiego. W rzeczywistości taki punkt, Cape Point, leży dalej na południe. Według informatora ze szczytu dostrzeżemy mieszające się wody dwóch oceanów: Atlantyckiego i Indyjskiego. Jednak okazuje się, że umowna granica oceanów znajduje się jeszcze dalej, koło najbardziej na południe wysuniętego cypla Afryki – Cape Agulhas – Przylądka Igielnego.

 

Przygotowano na podstawie:

  1. Serwis geograficzny www.geozeta.pl
  2. City of Cape Town. Municipal Demarcation Board
  3. Community Survey. Basic Results Municipalities. Statistics South Africa